пʼятниця, 16 грудня 2016 р.

Урок-подорож з математики у 1 класі

Тема уроку. Додавання і віднімання у межах 10.
Мета уроку. Удосконалювати навички розв’язування прикладів на додавання і віднімання в межах 10, розв’язування задач на збільшення, і зменшення на кілька одиниць. Розвивати навички розпізнавати геометричні фігури. Розвивати увагу, творчі здібності. Виховувати бережливе ставлення до тварин.
Обладнання: казка «Червона Шапочка», малюнки до казки, предметні картинки, набір кольорових паличок (індивідуальний), запис дитячої пісні «Червона Шапочка».

Хід уроку.

             I.      Організація класу. Привітання гостям.
Вчитель.
Любі діти, до нас у клас
Завітали гості щирі.
Привітайте ж в добрий час
Гостей усмішкою й миром.
Діти.
 Ми вам раді, люди добрі,
І вітаємо щиро вас.
І запрошуємо ласкаво
На урок у перший клас.

          II.      Мотивація навчальної діяльності.
Вступна бесіда вчителя.
                -      Діти, чи любите ви слухати казки? Сьогоднішній урок математики – незвичайний. Ми з вами вирушимо у казку. То ж уважно слухайте.
Старенька бабуся у лісі жила,
Гостинці для неї онучка несла.
Хто дівчинку цю по дорозі зустрів?
Як казка ця зветься? Хто б відповів?
                -      То хто, дітки, поведе нас до бабусі казковим лісом? Здогадались?
                -      Червона шапочка.
                -      Заплющіть очі! Прислухайтесь!
(Здалеку лунає казкова мелодія. На дошку вивішуються малюнки до казки).
                -      Діти, розплішіть очі. Де ми?
                -      У казці.
                -      З Червоною Шапочкою та мешканцями казкового лісу ми зустрінемось і разом з ними виконаємо завдання сьогоднішнього уроку. Повторимо додавання і віднімання в межах 10, розв’язуватимемо задачі та інші завдання. При цьому слід виявляти старанність, кмітливість, бути організованими та уважними.

ІІІ. Узагальнення та розвиток математичних знань.
          -            Першим нас зустрічає на дорозі Горобчик. Він нещодавно навчився рахувати. Перевіримо його знання. Ось як він рахував! Послухайте.
          -            1, 2, - , 4, 5, 6, - , 8, -, 10.
          -            А як же горобчику виконати завдання, коли він ще не ходить у перший клас? Допоможемо йому.
Усний рахунок.
1.      Чітко називаючи числа, полічити від 1 до 10.
2.      Чітко називаючи числа, полічити в зворотному порядку.
3.      Порахувати від 4 до 8, від 9 до 6.
4.      Яке число має сусідів 5 і 7?
5.      Дати характеристику числа 8.
          -      Покажемо Горобчику, як ми вміємо ще й красиво писати.
Конкурс «Цифри – красуні».
Прописати цифри від 1 до 10 і в зворотному порядку.
Розв’язування задач.
                -      За активну і старанну роботу Горобчик приготував вам подарунки – цікаві вправи на розвиток уваги і спостережливості – задачі про птахів. (Розв’язання записати в зошитах).
1.      На березі біля криниці
Їли зернята три синиці,
Та ще дві маленькі птиці.
Скільки птиць біля криниці?
                 3+2=5
2.      Каже мати-квочка:
У мене два синочки і чотири дочки.
Скільки діток у квочки?
                 2+4=6
                -      Залишимо Горобчика, нехай перепочине, а нам теж слід перепочити.
    IV. Фізкультхвилинка.
Раз! Два! Три! Чотири! П’ять!
Час прийшов нам спочивать.
Тож піднімем руки вгору,
Ніби глянемо на зорі.
А тепер всі руки в боки,
Як зайчата – скоки-скоки!
Десять! Дев’ять! Вісім! Сім!
Час за парти нам усім!
          -            Діти, Червона Шапочка несла, як ви вже знаєте, у кошику пиріжки для своєї бабусі.
       3. У кошику лежало п’ять пиріжків з вишнями, а з яблуками на 1 пиріжок більше, ніж з вишнями. Скільки пиріжків з яблуками у кошику?
          -            Крім пиріжків, Червона Шапочка несла ще й квіти. Послухайте уважно віршик і за допомогою лічильних паличок порахуйте, скільки квітів взяла Червона Шапочка для своєї бабусі. Одна квітка – 1 паличка.
4. Я у лузі квіти рвала,
    Для бабусі ромашку зірвала,
    Мак червоний сюди ще додала,
    Три дзвіночка в букет ще поклала,
   Три троянди, що любить бабуся,
   Ще волошку та ніжну фіалку,
   Хай зрадіє бабуся Наталка.
          -            Порахуйте палички. Скільки?
          -            10.
          -            Отже, скільки квітів у букеті Червоної Шапочки?
Гра «Знайди «сусідів» чисел».

          -            Нам треба швидше рухатись, тому що Червона Шапочка може запізнитись до бабусі. Але в казковому лісі ми зустріли веселого і доброго Вовка. (На дошці – малюнок Вовка). Він пообіцяв не їсти бабусю в тому разі, якщо ви виконаєте два його завдання. (На дошці – малюнок будиночків з віконцями). 
Задача з логічним навантаженням
         -            Розгляньте уважно зображення і полічіть, скільки:
         -            Ну що ж, наша Червона Шапочка дібралась до своєї бабусі, а допомогли їй у цьому ви, малята, і ваша старанність, кмітливість, уважність, та спостережливість.
Тут і казочці кінець, а хто слухав – молодець. Вам казочка, а мені – бубличків в’язочка.

  V. Узагальнення знань учнів.
         -            Які казкові персонажі завітали сьогодні до нас на урок?
         -            А хто з героїв казки приготував для вас найскладніші запитання, найлегші?
(До класу заходить Червона шапочка з кошиком у руках).

  VI. Підсумок уроку.
         -            За успішне вивчення чисел першого десятка Червона Шапочка нагороджує всіх вас «золотими» медальками.
     (Червона Шапочка пригощає всіх учнів і присутніх медальками – солодощами. Лунає мелодія до казки «Червона Шапочка»).