понеділок, 30 січня 2017 р.

Відкритий урок з навчання грамоти


Тема. Закріплення букви ж; опрацювання української народної казки «Лисичка і журавель».
Мета. Закріпити вміння учнів виділяти в словах звук [ж]; робити звуко-буквений аналіз слів; розвивати пам'ять, увагу, зв’язне мовлення, навички читання; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати щедрість, гостинність, бажання і вміння ділитися зі своїми друзями.
Обладнання. Ілюстрації до казки, малюнки сніжинки, краплинки «склади слово», Лісовичок – казковий герой.

Хід уроку
            I.      Організаційний момент.
Привітання.
Встаньте ,діти, всі скоріше,
Посміхніться всім миліше,
Привітайтесь.
Учні.       Добрий день, добрий день!
                Всіх ми вас вітаємо
                Щастя й радості бажаємо.
Учитель. Спочатку сідають дівчатка, а потім хлопчики.             
                Спочатку краса, а потім сила.

Всі почули ви дзвінок.
Він покликав на урок.
Кожен учень так старався,
До уроку готувався.
Тож, девіз тепер згадаймо
І урок наш починаймо.
Девіз:  Красиво читаємо,
            Чітко розповідаємо,
            Мову свою розвиваємо.
    
     А сьогодні до нас завітали гості, а коли в домі гості – це свято. Тож і наш урок читання проведемо святково. Сьогоднішній урок повинен бути цікавим і без вашої допомоги мені не обійтися.
        II.      Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми та очікуваних результатів.
    Сьогодні на уроці ми продовжимо знайомство з буквою «ж» і працюватимемо над казкою.
    Ми багато працюватимемо, і вам, діти, на уроці слід бути уважними, слухняними, старанними, спостережливими. До нас на урок завітав гість, казковий герой, а хто ж він?
    Лісовичок приніс чарівну скриньку, у якій знаходяться сніжинки. Він знає, що ми скучили за ним. Але ці сніжинки не прості, на них є різні завдання, які ми маємо виконати на уроці. Коли ми виконаємо всі завдання, отримаємо сюрприз.

І сніжинка. Першу сніжинку виймаємо,
                    Завдання закріпляємо
                    Все вивчене пригадаємо.

            Яку букву вивчили на минулому уроці?
            Який звук позначає ця буква?
            Наш лісовичок зовсім не знає слів із звуком [ж].
            Допоможемо йому.
            Пригадаймо слова із звуком [ж].
1)   Промовляння скоромовки.
Жатка в полі жито жне,
Жатку жайвір дожене.
2)   Промовляння чистомовки.
Жа-жа-жа – ми побачили вужа;
Жи-ижи-жи – мені допоможи,
Жі-жі-жі – дуже гострі ножі.
ІІ сніжинка.
Другу сніжинку виймаємо
і казочку слухаємо.
А щоб на не сумувати,
Слід загадки відгадати.
     Жила-була маленька сніжинка. На ялинці сніжинка побачила Білочку. Білочка була сумна, бо не могла зірвати шишку, яка заховалася поміж густих ялинкових гілок. Спробуємо допомогти білочці дістати шишки. Для цього ви маєте відгадати загадки. І ми дізнаємося хто ще прийшов до нас сьогодні на урок.
Довгі ноги, довгий ніс, - прилетів обід приніс.
Смачних жабенят для своїх малят.
(Журавель).
Прийшла кума із довгим віником,
На бесіду із нашим півником.
Схопила півня на обід
Та й замела мітлою слід.
                                                   (Лисиця).
ІІІ сніжинка.
Третю сніжинку виймаємо
Гарно всі читаємо.
    Діти, відгадайте, до якої казки ось ці ілюстрації? А перш, ніж читати казочку:
1)   Ми прочитаємо слова
А) читання слів вчителем,
Б) читання слів хором,
В) читання слів ланцюжком.
2)   Читання казки «Лисичка і Журавель» вчителем.
Чи гостинно зустріла Лисичка Журавля?
IV. Четверта сніжинка принесла фізкультхвилинку.
Чорний жук очима блима
Чує кроки за плечима.
Дуже хороше йому
По землі ходити.
Він не хоче, чуєш хлопче,
У коробці жити.
     Які слова із звуком [ж] ви тільки що промовляли?
3)   Читання казки кращими учнями.
4)   Читання казки ланцюжком.
5)   Відповіді на питання.
-         Що приготувала Лисичка на обід?
-         Як лисичка пригощала Журавля?
6)   Розповісти кінець казки.
V сніжинка. П’яту сніжинку виймаємо
                      Закріплюємо набуті знання.

    Що засуджується у казці?
    (Хитрість, обман, зло, неповага один до одного).

    Чого вчить нас ця казка?
    (бути щирими зі своїми друзями, ділитися з ними, не обманювати
     їх, поважати один одного).
Розповідь вчителя.
     Гостинність завжди була і буде характерною рисою українців. Здавна народ цінує дружбу і засуджує ворожнечу між людьми.

Що комусь ти робиш,
те робитимуть тобі.
Пам’ятайте ж, любі діти,
В злагоді потрібно жити.
Гарно, дружно працювати
І зло перемагати.

     Білочка випадково зачепила гілочку на якій примостилася сніжинка, і сніжинка враз опинилася на теплому білчиному носику. Від тепла вона розтанула, маленькою крапелькою скотилася вниз і потрапила в обійми невеликої річки. Тут краплинка зустрілася з такими самими краплинками, як і вона. У багатьох із них вона впізнала своїх сестричок, колишніх сніжинок.
-         Промовляємо слово «жито»
-         Назвіть у цьому слові звуки за порядком
-         Скільки у слові складів?
-         Побудуємо звукову модель слова.
VI сніжинка.
Шосту сніжинку виймаємо
І гарно відповідаємо
Всі ви діти молодці!
Гарно працювали!

Що сподобалося вам
Поділіться з нами.

Підсумок уроку.
Отже, ми на уроці
Красиво читали
Гарно відповідали,
І мову свою розвивали
Але дзвоник пролунав
Він мені і вам сказав,
Що урок вже час кінчати
І від Лісовичка подарунки брати.

Я і Лісовичок дякуємо вам за гарну роботу.

четвер, 19 січня 2017 р.

Урок з основ здоров’я у 1 класі

Тема. Хлопчики  і дівчатка. Уміння товаришувати.
Мета. Ознайомити учнів з одягом, заняттями, спільними іграми для хлопчиків і дівчаток; формувати поведінкові навички; вчити підтримувати доброзичливі стосунки з однокласниками; розвивати вміння висловлювати свої думки; вміння працювати в групах.
Обладнання: лісова поляна, квітка-семицвітка, малюнки, завдання для групової роботи, трафарети ляльок для вдягання, музичний супровід для фізкультхвилинки і гри.
Тип уроку. Комбінований.
Інтерактивні технології: гра «Мікрофон», робота в групах.
Хід уроку.
                  I.            Організаційний момент.
Встаньте, діти, всі рівненько,
Посміхніться всі гарненько.
Посміхніться ви до мене.
Поверніться до гостей.
Привітайтесь «Добрий день»
Привітайте один одного.
Я всміхаюсь сонечку
Здрастуй золоте.
Я всміхаюсь квіточкам.
Хай вони ростуть.
Я всміхаюсь дощику.
Лийся мов з відра.
Друзям посміхаюся.
Зичу їм добра.

II.            Актуалізація опорних знань учнів.
1 1)     Інтерактивна гра «Мікрофон»
(З’ясувати, хто допомагає дитині піклуватися про здоров’я)

  •         Як ви піклувалися про своє здоров’я протягом тижня?
  •       Хто ще, крім вас, піклувався про ваше здоров’я?
  •         Чи не завдав хтось шкоди вашому здоров’ю?
Вчитель: піклуватися про здоров’я дітей можуть близькі люди: батьки, дідусі, бабусі, вчителі, лікарі, друзі.


IІІ.            Мотивація навчальної діяльності школярів.
11)     Вправа «Мозковий штурм»

  •         Встаньте дівчатка.
  •         Порахуйте, скільки дівчаток у нашому класі?
  •         Встаньте хлопчики.
  •         Скільки хлопчиків?
  •         А чому ми першими попросили піднятися дівчаток? (тому що справжні  виховані хлопці завжди пропускають дівчаток).

 IV.            Повідомлення теми, мети уроку.
11)     Вправа «Хлопчик чи дівчинка?»

  •         Діти, подивіться на фотографію.
                          

  •        Хто зображений на ній? (немовля)
  •         А це хлопчик чи дівчинка? (ми не можемо виявити)
  •         А тепер послухайте історію і скажіть, про кого йдеться: про хлопчика чи дівчинку.
Я знаю дитину, якій дуже подобається стежити за порядком в будинку. Вона охоче прибирає, миє посуд, складає свої речі, готує свій портфель до школи.

  •         Піднесіть руку, хто це робить вдома?
Які ви молодці, справжні помічники своїх батьків.
Вчитель: сьогодні на уроці ви більше дізнаєтесь про хлопчиків і дівчаток. Що спільного і що відмінного між ними, як товаришувати з однокласниками.

V.            Сприймання й усвідомлення навчального матеріалу.

  •         Діти, у вас на партах лежать червоні листки на яких написані правила і не правила товаришування. Як що це правила товаришування, то ми його будемо прикріплювати на будиночок.
  •         Підтримувати доброзичливі стосунки.
  •         Ображати свого товариша.
  •         Поважати один одного.
  •         Бути ввічливими.
  •         Обманювати товариша.
  •         Допомагати один одному.
  •         Захищати дівчаток.
  •         Входячи в приміщення – пропускати вперед дівчинку, поступатися їй місцем у транспорті, допомагати нести рюкзак.
Вчитель:
У нашому класі навчаються хлопчики й дівчатка. Їм треба підтримувати доброзичливі стосунки, поважати одне одного, бути ввічливими, нікого не ображати, завжди допомагати одне одному.
Хлопчики повинні захищати дівчаток. Входячи у приміщення – пропустити вперед дівчинку і притримати двері. Поступитися дівчинці місцем у транспорті. Допомогти дівчинці нести рюкзак.
Вчитель:

  •        Діти, розгляньте малюнки.
  •         Які правила проілюстровано? Складіть речення. Дайте дітям імена.
VI.            Фізкультхвилинка.
Каплю дощика берем,
Трішки сонця додаєм.
Світанкової роси,
Жменьку радості для всіх.
Пр.
Подивись на небо, кольори ясні.
Сумувать не треба, просто посміхнись.
Подивись на небо, сонце золоте.
Сумувать не треба, все на краще йде.

Слово лагідне скажи,
Теплий погляд залиши.
І добрішим стане світ,
Й наша пісня задзвенить.

Всі діти люблять грати в ігри.

  •         Які ігри ви знаєте?
  •         Якими іграшками люблять гратися хлопчики, дівчатка?
  •         У які ігри можуть грати і хлопчики, і дівчатка?
  •         А коли ви посварилися під час гри, щ ви робите?
  •         А хто знає мирилки?


Подивись просто в очі,
Я сваритися не хочу,
Я образить не хотів,
Ненароком зачепив.
Просто в очі подивись
І зі мною подружись.
Битися – не билися,
Трохи посварилися,
Потім посміялися,
Друзями зосталися.


Дві подружки зажурились.
Дві подружки посварились.
Тобі яблучко, мені – грушечка
Не сварімося моя душечка.
Тобі яблучко, мені – зернятко
Не сварімося, моє серденько.


Вчитель: треба дружити із хлопчиками і дівчатками. Адже, у вас, завжди знайдуться спільні інтереси, ігри.

  •         А зараз пограємо в гру «Квітка»
Станемо у коло. Посміхніться один одному. Поки гратиме музика ви будете передавати квітку. Музика зупиняється і ви зупиняєтесь.

  •         Діти, у кого квітка?
  •         Підніміть руку, хто товаришує із …
Робота у групах «Одягни ляльку»
11)     Поділ на групи.
Підійдіть до столу і візьміть карточку з буквою на яку починається ваше ім’я.
22)     Правила роботи в групі.

  •         Розподілити роботу, хто за що буде відповідати
  •         Не перебивати того, хто говорить.
  •         Дотримуватися правила «піднятої» руки.
  •         Поважати всі висловленні думки.
Завдання: підібрати одяг для дівчаток і хлопчиків і наклеїти їх на трафарет.
1 гр. – діти, які навчаються у школі.
2гр. – діти які ідуть на урок фізкультури.
3 гр. – діти які йдуть на маскарад.

  •         Ви будете працювати 4 хвилини.
  •         Починайте роботу
  •         Капітани команд, прикріпіть свої трафарети на дошку. Прокоментуйте їх.
Вчитель: хлопчики і дівчатка повинні одягатися відповідно до занять. До школи слід приходити в шкільній формі. На урок фізкультури слід перевдягатися в спортивний костюм і спортивне взуття. Удома перевдягатися у чистий домашній одяг. Не слід носити чужий одяг. Перевдягатися в різний одяг ви можете на маскараді або коли берете участь у виставі.

  •         Який одяг частіше носять дівчатка? Хлопчики?
  •         Який одяг можуть носити усі діти?

Корисні поради
На партах лежать пелюстки квітки на яких записані корисні поради для хлопчиків і дівчаток і є записані не поради. Вибираємо тільки поради і приклеюємо їх на квітку-семицвітку.

  •         Товаришуй з дівчатками і хлопчиками.
  •         Товаришуй тільки з дівчатками, якщо ти дівчинка.
  •          Навчайся гарних манер.
  •         Якщо ти хлопчик, учись поводитись, як справжній лицар.
  •         Якщо ти дівчинка, учись поводитись, як маленька пані.
  •         Стався доброзичливо до однокласників.
  •         Попроси вибачення, якщо випадково когось образив.
  •         Якщо хтось образив тебе, скажи про це дорослим.
VII.            Підсумок уроку.

  •         Що спільного між хлопчиками і дівчатками?
  •         Чим вони відрізняються?
  •         Чи було б цікавим шкільне життя, якби у класі навчались лише дівчатка або хлопчики?
Діти, я бажаю вам щоб у вашому житті було багато товаришів, зоб ви були завжди лагідними, добрими, терплячими, милосердними.
Ви молодці!

Дякую вам за урок! Похваліть себе! Подякуйте собі!