понеділок, 30 січня 2017 р.

Відкритий урок з навчання грамоти


Тема. Закріплення букви ж; опрацювання української народної казки «Лисичка і журавель».
Мета. Закріпити вміння учнів виділяти в словах звук [ж]; робити звуко-буквений аналіз слів; розвивати пам'ять, увагу, зв’язне мовлення, навички читання; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати щедрість, гостинність, бажання і вміння ділитися зі своїми друзями.
Обладнання. Ілюстрації до казки, малюнки сніжинки, краплинки «склади слово», Лісовичок – казковий герой.

Хід уроку
            I.      Організаційний момент.
Привітання.
Встаньте ,діти, всі скоріше,
Посміхніться всім миліше,
Привітайтесь.
Учні.       Добрий день, добрий день!
                Всіх ми вас вітаємо
                Щастя й радості бажаємо.
Учитель. Спочатку сідають дівчатка, а потім хлопчики.             
                Спочатку краса, а потім сила.

Всі почули ви дзвінок.
Він покликав на урок.
Кожен учень так старався,
До уроку готувався.
Тож, девіз тепер згадаймо
І урок наш починаймо.
Девіз:  Красиво читаємо,
            Чітко розповідаємо,
            Мову свою розвиваємо.
    
     А сьогодні до нас завітали гості, а коли в домі гості – це свято. Тож і наш урок читання проведемо святково. Сьогоднішній урок повинен бути цікавим і без вашої допомоги мені не обійтися.
        II.      Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми та очікуваних результатів.
    Сьогодні на уроці ми продовжимо знайомство з буквою «ж» і працюватимемо над казкою.
    Ми багато працюватимемо, і вам, діти, на уроці слід бути уважними, слухняними, старанними, спостережливими. До нас на урок завітав гість, казковий герой, а хто ж він?
    Лісовичок приніс чарівну скриньку, у якій знаходяться сніжинки. Він знає, що ми скучили за ним. Але ці сніжинки не прості, на них є різні завдання, які ми маємо виконати на уроці. Коли ми виконаємо всі завдання, отримаємо сюрприз.

І сніжинка. Першу сніжинку виймаємо,
                    Завдання закріпляємо
                    Все вивчене пригадаємо.

            Яку букву вивчили на минулому уроці?
            Який звук позначає ця буква?
            Наш лісовичок зовсім не знає слів із звуком [ж].
            Допоможемо йому.
            Пригадаймо слова із звуком [ж].
1)   Промовляння скоромовки.
Жатка в полі жито жне,
Жатку жайвір дожене.
2)   Промовляння чистомовки.
Жа-жа-жа – ми побачили вужа;
Жи-ижи-жи – мені допоможи,
Жі-жі-жі – дуже гострі ножі.
ІІ сніжинка.
Другу сніжинку виймаємо
і казочку слухаємо.
А щоб на не сумувати,
Слід загадки відгадати.
     Жила-була маленька сніжинка. На ялинці сніжинка побачила Білочку. Білочка була сумна, бо не могла зірвати шишку, яка заховалася поміж густих ялинкових гілок. Спробуємо допомогти білочці дістати шишки. Для цього ви маєте відгадати загадки. І ми дізнаємося хто ще прийшов до нас сьогодні на урок.
Довгі ноги, довгий ніс, - прилетів обід приніс.
Смачних жабенят для своїх малят.
(Журавель).
Прийшла кума із довгим віником,
На бесіду із нашим півником.
Схопила півня на обід
Та й замела мітлою слід.
                                                   (Лисиця).
ІІІ сніжинка.
Третю сніжинку виймаємо
Гарно всі читаємо.
    Діти, відгадайте, до якої казки ось ці ілюстрації? А перш, ніж читати казочку:
1)   Ми прочитаємо слова
А) читання слів вчителем,
Б) читання слів хором,
В) читання слів ланцюжком.
2)   Читання казки «Лисичка і Журавель» вчителем.
Чи гостинно зустріла Лисичка Журавля?
IV. Четверта сніжинка принесла фізкультхвилинку.
Чорний жук очима блима
Чує кроки за плечима.
Дуже хороше йому
По землі ходити.
Він не хоче, чуєш хлопче,
У коробці жити.
     Які слова із звуком [ж] ви тільки що промовляли?
3)   Читання казки кращими учнями.
4)   Читання казки ланцюжком.
5)   Відповіді на питання.
-         Що приготувала Лисичка на обід?
-         Як лисичка пригощала Журавля?
6)   Розповісти кінець казки.
V сніжинка. П’яту сніжинку виймаємо
                      Закріплюємо набуті знання.

    Що засуджується у казці?
    (Хитрість, обман, зло, неповага один до одного).

    Чого вчить нас ця казка?
    (бути щирими зі своїми друзями, ділитися з ними, не обманювати
     їх, поважати один одного).
Розповідь вчителя.
     Гостинність завжди була і буде характерною рисою українців. Здавна народ цінує дружбу і засуджує ворожнечу між людьми.

Що комусь ти робиш,
те робитимуть тобі.
Пам’ятайте ж, любі діти,
В злагоді потрібно жити.
Гарно, дружно працювати
І зло перемагати.

     Білочка випадково зачепила гілочку на якій примостилася сніжинка, і сніжинка враз опинилася на теплому білчиному носику. Від тепла вона розтанула, маленькою крапелькою скотилася вниз і потрапила в обійми невеликої річки. Тут краплинка зустрілася з такими самими краплинками, як і вона. У багатьох із них вона впізнала своїх сестричок, колишніх сніжинок.
-         Промовляємо слово «жито»
-         Назвіть у цьому слові звуки за порядком
-         Скільки у слові складів?
-         Побудуємо звукову модель слова.
VI сніжинка.
Шосту сніжинку виймаємо
І гарно відповідаємо
Всі ви діти молодці!
Гарно працювали!

Що сподобалося вам
Поділіться з нами.

Підсумок уроку.
Отже, ми на уроці
Красиво читали
Гарно відповідали,
І мову свою розвивали
Але дзвоник пролунав
Він мені і вам сказав,
Що урок вже час кінчати
І від Лісовичка подарунки брати.

Я і Лісовичок дякуємо вам за гарну роботу.

Немає коментарів:

Дописати коментар